Od roku 2013 až do současnosti připravuji knížku o mém dědečkovi – přeživším ghetta Terezín a dvou koncentračních táborů – Jaroslavu Krausovi. Ráda bych ji vydala po malých úpravách mé diplomové práce Osudy, díky jejímuž sepsání jsem absolvovala Literární akademii Josefa Škvoreckého. Pro záměr editace diplomové práce bych ráda využila všech svých znalostí a dovedností. Chtěla bych lidem co nejlépe převyprávět zkušenosti prožité mým dědečkem za druhé světové války. Jak se mohl vyrovnat s několikaletým terorem v takovém prostředí jako bylo prostředí ghetta a koncentračních táborů? To mohl jen díky tomu, že byl velice silný a odvážný. Byl také houževnatý při práci, kterou tam vykonával. Byl zázrak, že přežil a chtěla bych jeho zážitky, které se mnou sdílel, vyprávět čtenářům, i proto, aby nebyly zapomenuty. I proto, aby se tyto formy teroru neopakovaly, zakládal kdysi s dalšími přeživšími Terezínskou iniciativu. V této neziskové organizaci si dali společně za cíl, aby i další generace lidí věděly, jak se rodí zlo a jak se mu včas bránit. Jestliže totiž dokážeme včas rozpoznat diktaturu a případný nově se budující totalitní režim, když se bude nenápadně formovat a rozmáhat na jednom z kontinentů naší matičky země, ochráníme se před nesnázemi, které by nás později mohly stát životy. Životy, které přece můžeme využít úplně k jiným záměrům, než je válka.

Snad nikdo z nás nechce, aby se hrůzy světových válek opakovaly. Proto se o nich stále mluví. A z toho důvodu jsem se rozhodla vydat knihu, která má promlouvat nejen o dědečkovi, ale také o osudech lidí, s nimiž se v koncentračním táboře setkal. Publikace bude též vypovídat o dědových příbuzných, o proměnách vztahů v rodině a prioritách, které se mu za války zformovaly. Děda též zavzpomínal na Jiřího Bradyho, či Arnošta Lustiga, ale na mnoho dalších, veřejně známých i neznámých osobností, jež v románu vstupují do hry a zase z ní později vystupují. Chci vydat jeho vzpomínky jako memento, upomínku na dobu téměř před sto lety. Doba to byla hrůzná, čtenáře by však román měl povzbudit k tomu, aby nepřestal doufat v to, že dobro zlo porazí. Pokud by kdokoliv chtěl přispět na vydání publikace, je to možné. Prosím o zaslání libovolné částky na účet u Mbank 670100-2200870341/6210. Oplátkou vám pošlu hotovou knížku nehledě na to, kolik přispějete (minimální vklad činí 300Kč). Kniha vzniká bez politických vlivů, sponzorů, nejsou v ní žádné skryté reklamy, bude částečně reportážní a částečně fikční, takže přispějete i proto, že možná pociťujete nedostatek neotřelých a nových románů v české literatuře. V zásadě ale vyjádříte podporu dobré věci a když ji jednou udržíte ve svých rukou, budete šťastni, že si ji můžete přečíst. Budete se podílet na tom, že v dnešní přetechnizované době vznikne artefakt. A to bude hlavním úkolem a posláním vašeho příspěvku. Pokud budete o románu mluvit, opět přispějete, budete rozesílat informaci.

Chcete-li tedy pomoci finančně, prosím, udělejte to tehdy, když pociťujete sami/y dostatek osobní hojnosti. Výše částky je čistě osobní rozhodnutí. Vaše bezpodmínečná finanční podpora poputuje na editora, korektury, grafiku a vazbu a tisk knihy, distribuci, případně částečně na její propagaci. A nyní věnujte, prosím, pozornost krátké ukázce…