Metoda


„Biodynamická kraniosakrální terapie je jedním z přístupů energetické medicíny.“

Roger Gilchrist, MA, RPE, RCST

Hlavní orientace kraniosakrální biodynamiky je ke zdraví, k seberegulujícím silám a ke zdrojům daného člověka. Základem metody je podstata Dechu života, který koordinuje a vytváří primární respiraci, která proniká všemi tekutinami a strukturami vitální silou a udržuje správné funkce organismu. Cykly primární respirace upomínají tělo na své zdraví a jeho pozitivní vliv na celý metabolismus.

„Tělo bylo navrženo tak, aby se obnovovalo skrze nepřetržitou sebenápravu. Tyto stejné principy se uplatňují k vyléčení psychiky, ducha a duše.“ - Dr. Peter Levine

Léčení


Léčení probíhá za pomoci lehkého dotyku praktikantky. Klient/ka je zcela oblečený/á a leží na masážním stole. Dotyk se aplikuje přes oblečení. Pokud by jakákoliv pozice vyžadovala dotyk na pokožce, praktikantka dotyk vyjedná.

Dotyk je jemný, naslouchající, přijímací a používá se k obojímu – vyhodnocení i k terapeutickým postupům.

Ruce se pokládají jemně na jistá místa. Praktikantka vnímá způsob, jak se autonomní fyzické systémy vyjadřují v těle a reaguje na ně tak, aby podpořila spojení člověka se zdravím.

Klient/ka může mít přístup ke stavům hlubokého odpočinku a relaxace, v nichž si všímá i malých vnitřních změn. Praktikantka naslouchá pohybům v tekutinách a tkáních, pocitům tepla, rozpínání a spínání tidů, vnímá i energetický tok, všímá si zlepšení nálady a zmírnění napětí a bolesti.

Klientovo/čino vnímání je nedílnou součástí sezení. Jeho/její vnitřní procesy jsou prozkoumávány a posilovány dialogem mezi praktikantkou a klientem/kou. Ústní komunikace nepřetržitě pomáhá praktikantce posoudit vnitřní vnímání člověka, aby pak díky tomu přizpůsobila odpovídajícím způsobem vývoj sezení.

Ústní dialog mezi klientem/klientkou a praktikantkou slouží také k tomu, aby vyzdvihl přítomnost zdraví a vyjádření zdrojů v těle, jejíchž příznivý regulační účinek na fyziologii pomáhá praktikantka v člověku zakotvovat. Toto umožňuje klientovi/klientce být součástí procesu a spolupodílet se na svém uzdravování.
Kraniosakrální biodynamika podporuje seberegulaci, zvětšuje sebeuvědomění a zdokonaluje kompetence, aby v sobě klient/ka vybudoval/a více resilience a koherence.

Klinické výsledky


Záměrem metody je oslovit a posílit zdraví zevnitř tak, aby se často neorganizované stavy těla a mysli mohly navrátit k vyvážené regulaci. Obnovená vitalita, kterou systém později má, je zásadní pro návrat k celistvosti a zdraví. Schopnost seberegulace a sebeuvědomění člověka je podporována a posilována. Tento přístup vyhledává spolupráci se silami primární respirace tak, aby všechny buňky, tekutiny, struktury, systémy a funkce lidského těla byly vyživeny a podpořeny.

Kromě snižování stresu, fyzické relaxace a návratu k vnitřní harmonii prozkoumává tato práce vnitřní procesy vnímání, myšlenek, pocitů a vjemů. V centru biodynamického procesu je sebeuvědomování klienta/klientky.

Práce je de facto preventivní tím, že probouzí spojení s celistvostí a jednotou.

Je příznivá pro lidi všech věkových kategorií, od kojence až po seniora, přináší lehkost a podporu v mnoha situacích. Orientace na zdraví pomáhá praktikantce podporovat klienty/ky dokonce i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Práce je efektivní v tom, že podporuje zdravou funkci fyziologických systémů, speciálně podporuje imuno-neuro-endokrinní systém.

Kraniosakrální biodynamika je také doporučována v bolestivých případech, léčení po šoku a traumatu, aby podpořila rekonvalescenci a rehabilitaci, pro růstové procesy a integraci změn.

„Efektivní lidská bytost je celek, který je větší než součet jeho částí.“ - Dr. Ida P. Rolf

Limity metody


Praktikantka kraniosakrální biodynamiky zná a respektuje hranice své praxe. Tím, že rozpoznává a následuje fyziologické záměry systému, zajišťuje bezpečnost a respektuje hranice klienta/ky.
V některých zdravotních situacích se aplikace kraniosakrální biodynamiky nedoporučuje, například při zvýšeném intrakraniálním tlaku, ihned po traumatu v lebce či mozku, při aneurysmatu a po mrtvici.
Kraniosakrální terapie by měla být aplikována s opatrností a ideálně ve spolupráci s lékařskými profesionály při nemocech centrálního nervového systému, rizikových těhotenstvích a při duševních onemocněních.
Kraniosakrální biodynamika je vhodná v mnoha náročných situacích. Ošetření jsou většinou užitečná v přechodech, při životních změnách, nových začátcích jako je porod, při změnách v hormonálním a nervovém systému stejně tak jako může pomáhat s přechodem do jiného časoprostoru při umírání klienta/ky na konci života.

Efekty kraniosakrální biodynamiky


  • 1) Prevence
  • 2) Uchování zdraví od začátku do konce života
  • 3) Zmírňování bolesti
  • 4) Protijed na post-traumatický stres
  • 5) Rehabilitace
  • 6) Integrace
  • 7) Zahrnutí změn do běžného života